"Non omne quod nitet aurum est!"

  • Home
  • Straipsniai
  • Tiesės psichologai aiškinasi: Kodėl žmonės yra neištikimi?

Tiesės psichologai aiškinasi: Kodėl žmonės yra neištikimi?

 

Neištikimybės priežasčių supratimas, gali jums padėti išvengti skaudžių pasekmių.

       

Galima net neabejoti, jog Lietuvoje yra labai aukštas neištikimybę smerkiančių asmenų skaičius (kai kur šaltiniuose minima apie 75 procentai, bet greičiausiai skaičiai yra daug aukštesni, dargi atsižvelgiant į krikščioniškąsias tautos nuostatas). Nepaisant aukšto neištikimybės smerkiančiųjų procento (Amerikoje apie 90 procentų smerkia), tyrimai rodo, jog net 30-40% žmonių yra įsitraukę į neištikimybių liūną. Neištikimybė yra susijusi su tokiomis neigiamomis pasekmėmis kaip depresija, agresija artimoje aplinkoje, skyrybomis ar netgi savižudybėmis. Galvojant apie šias neigiamas pasekmes, naturaliai kyla klausimas - vis dėlto, kodėl žmonės yra neištikimi? Ir ar posakis "once a cheater, always a cheater" {vert.vieną kartą neištikimas, visada neištikimas} yra teisingas?

 

 

Pradėsim analizuoti ir atsakinėti nuo trijų pirminių priežasčių neištikimybei:

1. Individualiosios priežastys. Kaltinant žmogų neištikimybe, dažniausiai yra kreipiamas dėmesys į individualias neištikimybės priežastis - asmeniniai bruožai, kurie daro asmenį labiau linkusį į neištikimybę. Tyrėjai nustatė keletą indovidualių rizikos faktorių, kurie įtakoja neištikimybę:

    1. lytis. Vyrai yra labiau linkę į neištikimybę nei moterys, daugumoje dėl to, kad vyrai turi daugiau testosterono, kuris yra atsakingas už stiprių seksualinių potraukių funkciją.

    2. asmenybė. Tie, kurie yra mažiau sąžiningi ir ne tokie malonūs, turi didesnę tikimybę būti neištikimi, nei tie, kurie pasižymi aukštais tokių bruožų vertinimais.

    3. religingumas ir politinės pažiūros. Labai religingi žmonės ir asmenys, kurie save priskiria, prie labiau konservatoriškų politinių pažiūrų, yra mažiau linkę į neištikimybę, nei kiti asmenys, nes jie pasižymi mažiau dinamiškai kintančiomis vertybėmis.

 

2. Santykių priežastys. Žmonės taip pat yra neištikimi, dėl santykių problemų - santykiai charakterizuojami, kaip nepatenkinami. Tie žmones, kurie įvertindami savo santykius pažymėjo, kaip esantys gerai suderintuose santykiuose (well-matched) sumažina, arba eliminuoja norą būti neištikimais. Grupėje esančių asmenų, apkaltinti vienašališka neištikimybe būtų negalima. Jei pasitaiko neištikimybės atvejų, kai santykiai yra vertinami, kaip geri ar labai geri, tada reikia ieškoti priežasčių pačiuose santykiuose. Tyrėjai nustatė, jog santykiai vertinami, kaip nepatenkinami, nepatenkinami seksualiniai poreikia, ir aukšta konfliktų tikimybė, tokiais atvejais neištikimybė yra labai tikėtina. Taip pat, kuo partneriai yra mažiau tarpusavyje panašūs, asmenybiniu požiūriu, išsilavinimu, ar kitais faktoriais - tuo didesnė tikimybė, jog jie patirs neištikimybę.

 

3. Situacinės priežastys. Kiti apgaudinėja dėl susidariusios situacijos: Tarkime, asmuo nerodo jokių individualių bruožų rodančių polinkį į neištikimybę ir savo esamus santykius vertina, kaip pozityvius, tačiau kažkas aplinkoje įtraukia juos į santykius vedančius į neištikimybę. Kai kurios susiklosčiusios situacijos yra labiau gundančios/viliojančios nei kitos. Leidžiant laiką renginiuose su daug patrauklių žmonių padidina neištikimybės riziką. Žmogaus darbo santykiai taip pat yra susiję su neištikimybės faktoriais - asmenys, kurių darbe reikia liesti kitus žmones, turėti asmeniškus pokalbius ar diskusijas su kitais, arba nemažai laiko reikalaujantys santykiai vienas prieš vieną, patenka į padidintos neištikimybės rizikos grupę. Kai darbo santykiuose vyrų ir moterų santykis yra neproporcingas (labai mažai vyrų, ar moterų), asmenys gali patirti daugiau neištikimybės atvejų, nei tada, kai lyčių balansas yra apytiksliai vienodas. Galiausiai tyrimai rodo, jog asmenys gyvenantys miestuose, kaip palyginimui kaimų ar mažiau apgyvendintų vietovių populiacijai, yra didesnės rizikos rėmuose patirti neištikimybę. Metropolitenas kaip gyvenamoji vieta įtakoja labiau liberalių vertybių išraišką, o tai įtakoja ne tik politines, visuomenines, bet ir tarp santykių egzistuojančias normas. Taigi vedybiniai santykiai gali būti suvokiami ir vertinami visai kitaip, nei mažiau apgyvendintų vietovių gyventojų.  Metropolitenas taip pat sukuria didesnes anoniškumo galimybes, bei galimybes pradingti minioje, o taip pat ir didesnę grupę žmonių, su kuriais būtų galima palaikyti neįpareigojančius seksualinius santykius.

Kaip galima apsaugoti santykius nuo neištikimybės?

 

Pirmiausiai reikėtų kalbėtis su partneriu, kaip jie apibrėžia, ir kaip vertina neištikimybę. Žmonės turi skirtingus įsivaizdavimus, ką reiškia būti neištikimu, todėl partneriai turi prieiti konsensusą - bendrą supratimą, sutarimą. Lengviau suprasti, kur yra ribos, ir kas įskaudintų partnerį, jei šia tema būtų diskutuota. Daugelis sutinka, kad neištikimybė yra seksualiniai santykiai su kitu asmeniu, esant santykiuose, tačiau atskirais atvejais neištikimybę gali apibrėžti ir daugiau niuansų. Ar ėjimas pietauti su patraukliu bendradarbiu jau yra apibrėžiama kaip neištikimybė? Ar seksualinio turinio pokalbiai internetu - neištikimybė? Atvira partnerių diskusija tokiais ir panašiais klausimais leis nusibrėžti ribas ir tikėtina išvengti skaudžių išgyvenimų ir teisinių procesų eigoje.

 

Jei Jūs esate asmuo, kuris kenčia nuo neištikimybės, kaip auka ar dalyvis, svarbu kreiptis pagalbos. Tai gali būti terapija, arba knygos parašytos profesionalų, turinčių psichologijos mokslų išsilavinimą.

 

Tei-Psi-Ko specialistai gali jums padėti. Konfidencialumą garantuojame.

Etiketės: teisės psichologas, tyrimai, neištikimybė, sprendimai, konsultacijos, atsakymai į klausimus